Future Schedules
Start Time End Time Location Description
Friday-2/22/2019
08:00 AM09:00 AME2.020REPRESENTATIVE WHITE
08:00 AM10:00 AME1.010REPRESENTATIVE COLEMAN
08:00 AM05:00 PME2.030REPRESENTATIVE SCHAEFER
08:00 AM05:00 PME2.036REPRESENTATIVE SCHAEFER
08:30 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE ISRAEL
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMNoonE2.010REPRESENTATIVE HINOJOSA
09:00 AM01:00 PME2.022
E2.024
REPRESENTATIVE SCHAEFER
09:00 AM02:00 PME2.026REPRESENTATIVE CRADDICK
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AME1.010REPRESENTATIVE HOWARD
10:00 AM11:30 AME1.018COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:00 AM11:30 AME2.020COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
10:00 AMNoonJHR 130 HOUSE RESEARCH ORGANIZATION
10:30 AM11:30 AMJHR 110REPRESENTATIVE CANALES
11:00 AMNoonE2.012REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME2.018REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME1.018REPRESENTATIVE ROSE
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
Noon01:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANCHIA
Noon01:00 PME1.026REPRESENTATIVE COLEMAN
Noon01:30 PMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE HINOJOSA
Noon03:00 PME1.022REPRESENTATIVE ISRAEL
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
01:30 PM02:00 PME2.024REPRESENTATIVE GOODWIN
01:30 PM06:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002 DPS
02:00 PM03:00 PME1.018REPRESENTATIVE ALLEN
02:30 PM03:00 PME2.020REPRESENTATIVE ZWIENER
03:00 PM05:00 PME1.018REPRESENTATIVE RODRIGUEZ
05:00 PM06:30 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE GEREN
Saturday-2/23/2019
09:00 AM05:00 PME1.010
E1.014
E1.026
E2.010
E2.012
E2.014
YMCA - YOUTH AND GOVERNMENT
09:00 AM05:30 PMHouse Chamber YMCA TEXAS YOUTH & GOVERNMENT PROGRAM
Monday-2/25/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:00 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ROSE
09:00 AM01:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM03:00 PME2.028REPRESENTATIVE HOLLAND
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
09:30 AM10:30 AME2.018REPRESENTATIVE ROSE
10:00 AMNoonE1.010REPRESENTATIVE NOBLE
10:00 AMNoonE1.022REPRESENTATIVE GOODWIN
10:00 AMNoonJHR 130 HOUSE RESEARCH ORGANIZATION
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE ORTEGA
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
Noon02:00 PME1.026REPRESENTATIVE BUCKLEY
Noon02:00 PME2.024REPRESENTATIVE LEACH
Noon02:00 PME2.030REPRESENTATIVE MOODY
Noon04:00 PME2.018REPRESENTATIVE SHEFFIELD
Noon04:00 PME2.020REPRESENTATIVE ASHBY
12:30 PM01:30 PME1.022REPRESENTATIVE LEACH
12:30 PM02:30 PME1.014REPRESENTATIVE VANDEAVER
01:00 PM02:00 PME2.022REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
01:00 PM04:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE HUNTER
01:00 PM04:00 PME1.010REPRESENTATIVE HUBERTY
01:30 PM02:00 PMJHR 130REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
01:30 PM02:30 PME1.022REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE ROSE
02:00 PM04:00 PME2.024SENATOR SELIGER
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:30 PM03:00 PME1.022REPRESENTATIVE GOODWIN
02:30 PM05:00 PME2.030REPRESENTATIVE HOLLAND
02:30 PM06:00 PME1.014REPRESENTATIVE KACAL
03:00 PM04:00 PME2.022REPRESENTATIVE ISRAEL
03:00 PM04:00 PME2.028REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
03:00 PM05:00 PME1.022REPRESENTATIVE LANDGRAF
03:00 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ROSE
Tuesday-2/26/2019
07:30 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUBERTY
07:30 AMNoonAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE MORRISON
08:00 AM09:00 AME2.018REPRESENTATIVE GOLDMAN
08:00 AM10:00 AME2.026REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AMNoonE1.014REPRESENTATIVE KING, KEN
08:00 AMNoonE2.020REPRESENTATIVE PAUL
08:00 AM04:00 PME1.010REPRESENTATIVE RANEY
08:00 AM05:00 PME1.026REPRESENTATIVE KACAL
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
08:30 AM09:30 AME1.022REPRESENTATIVE BUTTON
08:30 AM09:30 AMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE DUTTON
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE MOODY
09:00 AM11:00 AMJHR 130REPRESENTATIVE ASHBY
09:00 AM01:00 PME2.018REPRESENTATIVE SCHAEFER
09:00 AM01:00 PME2.022REPRESENTATIVE PAUL
09:30 AM11:00 AME1.022REPRESENTATIVE RODRIGUEZ
10:00 AM11:00 AME2.026REPRESENTATIVE DUTTON
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:00 AM03:00 PME1.022REPRESENTATIVE ISRAEL
11:00 AM03:00 PME2.024REPRESENTATIVE HOWARD
11:00 AM03:00 PME2.026REPRESENTATIVE HOWARD
Noon01:00 PME2.020REPRESENTATIVE BOWERS
Noon04:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ZERWAS
Noon04:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ZERWAS
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE PRICE
01:00 PM04:00 PME2.022REPRESENTATIVE WORKMAN
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE VANDEAVER
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
02:30 PM03:30 PMJHR 130REPRESENTATIVE ROSE
02:30 PM04:00 PME2.020SENATOR RODRÍGUEZ
03:00 PM03:30 PME2.024REPRESENTATIVE ROSE
03:00 PM04:00 PME1.022REPRESENTATIVE BUCY
03:00 PM04:00 PMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE NEAVE
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
03:30 PM04:00 PME2.024REPRESENTATIVE GEREN
04:00 PM04:30 PME2.020REPRESENTATIVE GOODWIN
04:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14SPEAKER BONNEN, DENNIS
04:00 PM05:00 PME1.022REPRESENTATIVE BUTTON
04:00 PM05:00 PME2.022REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
05:00 PM07:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE RODRIGUEZ, EDDIE
Wednesday-2/27/2019
07:30 AM10:30 AME2.028REPRESENTATIVE CYRIER
07:30 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE GEREN
08:00 AM09:00 AME2.018REPRESENTATIVE BONNEN, GREG
08:00 AM09:00 AME2.030REPRESENTATIVE BELL, KEITH
08:00 AMNoonAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE HOWARD
08:00 AMNoonE2.024REPRESENTATIVE THOMPSON, ED
08:00 AM12:30 PME2.010REPRESENTATIVE RODRIGUEZ
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
08:30 AM09:30 AME1.022REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
08:30 AM10:00 AME1.010REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.030REPRESENTATIVE CYRIER
09:00 AM01:00 PME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM01:00 PME2.022REPRESENTATIVE SCHAEFER
09:30 AM11:00 AME1.022COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:00 AMNoonE1.010REPRESENTATIVE MURPHY
10:00 AMNoonJHR 130 HOUSE RESEARCH ORGANIZATION
10:00 AM02:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE RANEY
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:00 AMNoonE1.022REPRESENTATIVE GOODWIN
11:00 AM02:00 PME2.028REPRESENTATIVE LARSON
11:30 AM03:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUNTER
* Noon01:00 PME2.024 HOUSE RESEARCH ORGANIZATION
Noon01:30 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA
Noon03:00 PME1.022REPRESENTATIVE HARRIS
12:30 PM02:30 PME2.010REPRESENTATIVE PADDIE
01:00 PM01:30 PME2.024REPRESENTATIVE ZWIENER
01:00 PM03:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ROSE
01:00 PM03:00 PME1.010REPRESENTATIVE CYRIER
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
01:00 PM04:00 PME2.022REPRESENTATIVE SPRINGER
01:00 PM04:00 PMJHR 130REPRESENTATIVE NOBLE
01:30 PM02:00 PME2.024REPRESENTATIVE DEAN
01:30 PM05:00 PME2.020REPRESENTATIVE PRICE
02:00 PM02:30 PME2.024REPRESENTATIVE ROSE
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
03:00 PM04:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE NEAVE
03:00 PM04:30 PME1.022REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
03:30 PM04:00 PME2.028REPRESENTATIVE BOWERS
03:30 PM04:30 PME2.024REPRESENTATIVE ROSE
03:30 PM07:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE RODRIGUEZ
Thursday-2/28/2019
07:00 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE RANEY
07:30 AM11:30 AME2.024REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AM09:30 AME1.014REPRESENTATIVE ROMERO, JR.
08:00 AMNoonAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE MORRISON, GEANIE W.
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
08:30 AM11:30 AME1.030SENATOR HUGHES
08:30 AM11:30 AME2.016REPRESENTATIVE BERNAL
09:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE COLE
09:30 AM12:30 PME1.026REPRESENTATIVE ISRAEL
09:30 AM01:30 PME2.014REPRESENTATIVE LEACH
09:30 AM03:00 PME2.012REPRESENTATIVE ASHBY
10:00 AM11:00 AME1.022REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:00 AM04:00 PME1.014REPRESENTATIVE JOHNSON, ERIC
10:30 AM02:30 PME2.022REPRESENTATIVE LEMAN
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE KLICK
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
11:30 AM12:30 PME1.022REPRESENTATIVE GOODWIN
12:30 PM01:30 PME2.020REPRESENTATIVE BERNAL
12:30 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE KACAL
01:00 PM01:30 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE MURPHY
01:00 PM04:00 PME2.016REPRESENTATIVE KLICK
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE ISRAEL
02:00 PM03:30 PME1.022REPRESENTATIVE WU
02:30 PM03:00 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:30 PM03:30 PME2.022REPRESENTATIVE STEPHENSON
02:30 PM03:30 PME2.024REPRESENTATIVE HINOJOSA
02:30 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MURR
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
03:30 PM05:00 PME1.022REPRESENTATIVE PRICE
Friday-3/1/2019
08:00 AM10:00 AME1.010REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM11:00 AME1.022COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
09:00 AM01:00 PME2.022
E2.024
REPRESENTATIVE SCHAEFER
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AME2.030COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
10:00 AMNoonJHR 130 HOUSE RESEARCH ORGANIZATION
11:00 AMNoonAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANCHIA
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE GOODWIN
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
Noon01:00 PME2.018REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
03:00 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE RANEY
Saturday-3/2/2019
09:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002SENATOR WATSON
Monday-3/4/2019
07:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KING, TRACY O.
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AM02:00 PME2.018REPRESENTATIVE COLE
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:00 PM06:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LEMAN
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.022REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PM05:00 PMJHR 130REPRESENTATIVE CANALES
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
02:30 PM05:00 PME2.028REPRESENTATIVE RODRIGUEZ
Tuesday-3/5/2019
08:00 AM10:00 AME2.026REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE FRULLO
08:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE BONNEN, GREG
08:00 AMNoonE2.024REPRESENTATIVE THOMPSON, ED
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
08:30 AM09:30 AMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE ZERWAS
09:00 AM11:00 AME1.022REPRESENTATIVE GEREN
09:00 AM01:00 PMAgricultural Museum, 1W.14SENATOR MENÉNDEZ
09:00 AM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE OLIVERSON
09:00 AM05:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE CYRIER
10:00 AM10:30 AME2.020REPRESENTATIVE ZWIENER
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:00 AMNoonE2.020REPRESENTATIVE ISRAEL
Noon04:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE BONNEN, GREG
01:00 PM05:00 PME1.022REPRESENTATIVE PHELAN
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE BONNEN, GREG
01:00 PM05:00 PME2.020REPRESENTATIVE LOZANO
01:30 PM02:30 PME2.024REPRESENTATIVE BOWERS
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-3/6/2019
08:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUNTER
08:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE ROSE
08:00 AMNoonE2.024REPRESENTATIVE GUILLEN
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
08:30 AM10:00 AME2.022REPRESENTATIVE MILLER
08:30 AM11:30 AMJHR 120REPRESENTATIVE DEAN
09:00 AM01:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE BONNEN, GREG
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
10:00 AM02:00 PME1.022REPRESENTATIVE BIEDERMANN
10:00 AM02:00 PME2.020REPRESENTATIVE GUILLEN
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:30 AM01:00 PME2.022REPRESENTATIVE HERRERO
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LOZANO
Noon01:00 PME2.018REPRESENTATIVE ROSE
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
01:00 PM05:00 PME2.022REPRESENTATIVE MORRISON
01:00 PM05:00 PME2.024REPRESENTATIVE GOLDMAN
02:00 PM06:00 PME1.022REPRESENTATIVE SWANSON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
02:30 PM03:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA
02:30 PM03:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ORTEGA
04:00 PM04:30 PME2.020REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
04:00 PM09:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUNTER
Thursday-3/7/2019
07:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUNTER
07:30 AM11:00 AME2.024REPRESENTATIVE HUNTER
08:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE MEYER
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
08:30 AM09:30 AME2.020REPRESENTATIVE BUCY
08:30 AM10:00 AME2.022REPRESENTATIVE MILLER
10:00 AM11:00 AME1.022REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AMNoonE2.022REPRESENTATIVE CAPRIGLIONE
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
Noon04:00 PME2.018REPRESENTATIVE BURNS
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
01:00 PM05:00 PME2.022REPRESENTATIVE GUILLEN
01:30 PM02:00 PME1.022REPRESENTATIVE TOTH
02:00 PM03:00 PME2.020REPRESENTATIVE BERNAL
02:00 PM03:00 PME2.024REPRESENTATIVE NEAVE
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-3/8/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Sunday-3/10/2019
03:30 PM07:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ROMERO, JR.
Monday-3/11/2019
07:30 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ISRAEL
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE ISRAEL
08:30 AM10:30 AMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE ANCHIA
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
09:30 AM03:00 PMJHR 120REPRESENTATIVE VO
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
10:30 AM11:30 AMSpeaker's Committee Room, 2W.6 TSTA AND TFA-TEXAS
11:30 AM01:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ANCHIA
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
Noon03:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE HERRERO
Noon04:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE HUBERTY
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE REYNOLDS
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-3/12/2019
07:30 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE DARBY
08:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AM10:00 AME2.026REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AM11:00 AME1.010REPRESENTATIVE ALLEN
08:00 AM05:00 PMJHR 110 BOND REVIEW BOARD
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
08:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE FLYNN
09:00 AM04:00 PME1.026REPRESENTATIVE CANALES
10:00 AMNoonJHR 140REPRESENTATIVE RANEY
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LOZANO
12:30 PM04:30 PME2.020REPRESENTATIVE BUCY
02:00 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ALLEN
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-3/13/2019
08:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE STICKLAND
08:00 AMNoonAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LEMAN
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AME2.030REPRESENTATIVE CYRIER
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE COLEMAN
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LOZANO
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-3/14/2019
08:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:30 AM12:30 PME1.014REPRESENTATIVE GOODWIN
11:30 AM12:30 PME1.022REPRESENTATIVE BUCY
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
02:00 PM03:00 PME2.024REPRESENTATIVE NEAVE
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-3/15/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:30 AM04:00 PME1.010REPRESENTATIVE ZWIENER
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-3/18/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
11:00 AM01:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LUCIO III
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-3/19/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE GUERRA
08:00 AMNoonE2.024REPRESENTATIVE GUILLEN
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:00 AM11:00 AMJHR 130REPRESENTATIVE MURR
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HUNTER
01:00 PM05:00 PME2.024REPRESENTATIVE GOLDMAN
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-3/20/2019
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
08:30 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HINOJOSA
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:00 AM01:30 PME1.018REPRESENTATIVE BURNS
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
Noon04:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE MINJAREZ
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE ROSE
02:00 PM04:00 PME2.022REPRESENTATIVE ROSE
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-3/21/2019
07:30 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002SENATOR HUGHES
08:00 AM01:00 PME1.026REPRESENTATIVE MOODY
08:00 AM05:00 PMJHR 110 BOND REVIEW BOARD
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:00 AM02:00 PME2.022REPRESENTATIVE PEREZ
10:30 AM01:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KING, PHIL
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE KLICK
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME1.018REPRESENTATIVE MURR
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
02:00 PM03:00 PME2.024REPRESENTATIVE NEAVE
02:30 PM04:30 PME2.012REPRESENTATIVE WU
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-3/22/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-3/25/2019
07:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KING, TRACY O.
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMNoonE2.024REPRESENTATIVE SHEFFIELD
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
10:30 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE LANG
11:30 AM02:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
03:00 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE GUERRA
Tuesday-3/26/2019
08:00 AM10:00 AME1.018REPRESENTATIVE GUERRA
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:00 AM02:00 PME1.010REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE HINOJOSA
11:30 AM01:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
Noon05:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE LEACH
01:00 PM01:30 PME2.018REPRESENTATIVE ZWIENER
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
03:30 PM04:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
Wednesday-3/27/2019
07:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KACAL
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
09:30 AM01:30 PME2.028REPRESENTATIVE LEACH
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE STICKLAND
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PM05:30 PMJHR 120REPRESENTATIVE MURPHY
02:00 PM05:30 PMJHR 130REPRESENTATIVE MURPHY
02:00 PM05:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ASHBY
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-3/28/2019
08:00 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMJHR 140REPRESENTATIVE KLICK
11:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE STICKLAND
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
02:00 PM03:00 PME2.024REPRESENTATIVE NEAVE
03:00 PM03:30 PME1.014REPRESENTATIVE GOODWIN
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-3/29/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:30 AM12:30 PME2.022REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
09:30 AM12:30 PME1.018REPRESENTATIVE BUTTON
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Sunday-3/31/2019
02:00 PM04:00 PMHouse Chamber TROOP 5 COURT OF HONOR
Monday-4/1/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ANCHIA
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-4/2/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AM02:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ANCHIA
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-4/3/2019
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AME2.010REPRESENTATIVE DARBY
09:00 AM10:00 AME2.030REPRESENTATIVE CYRIER
09:00 AMNoonE2.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM03:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE CYRIER
10:00 AM03:00 PMJHR 130REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE PAUL
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-4/4/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
08:30 AM09:30 AMSpeaker's Committee Room, 2W.6REPRESENTATIVE ROSE
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-4/5/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:30 AM10:30 AME2.022REPRESENTATIVE KING, TRACY O.
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-4/8/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ANCHIA
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-4/9/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-4/10/2019
07:30 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE SMITHEE
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
12:30 PM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE LOZANO
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-4/11/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-4/12/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-4/15/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
08:00 AM04:30 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE DEAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-4/16/2019
08:00 AM10:00 AME1.010COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-4/17/2019
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:00 AM01:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE SWANSON
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PM03:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE PHELAN
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-4/18/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-4/19/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-4/22/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE ROSE
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-4/23/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-4/24/2019
08:00 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE STICKLAND
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:30 AM01:30 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-4/25/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-4/26/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AM11:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE MARTINEZ, "MANDO"
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Sunday-4/28/2019
Noon03:30 PME2.010REPRESENTATIVE CLARDY
03:30 PM05:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE CLARDY
Monday-4/29/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-4/30/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:00 AM11:00 AME1.022REPRESENTATIVE KUEMPEL
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-5/1/2019
07:30 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002SENATOR HALL
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BUTTON
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-5/2/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
09:30 AM12:30 PME1.026REPRESENTATIVE ISRAEL
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-5/3/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AMNoonE2.024COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-5/6/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-5/7/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
09:00 AMNoonE1.010REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-5/8/2019
08:00 AM10:30 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KOOP
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-5/9/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-5/10/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-5/13/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-5/14/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AM05:00 PME1.026 BOND REVIEW BOARD
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
11:00 AM01:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BUCY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-5/15/2019
08:00 AM11:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE STICKLAND
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-5/16/2019
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-5/17/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-5/20/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
10:30 AM11:30 AME2.020REPRESENTATIVE DESHOTEL
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE HOWARD
Noon01:00 PME2.022REPRESENTATIVE KRAUSE
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PM03:30 PME1.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-5/21/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-5/22/2019
08:00 AME1.014COMMITTEE ON HIGHER EDUCATION
08:00 AME2.016COMMITTEE ON HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY
08:00 AMJHR 140COMMITTEE ON WAYS & MEANS
09:00 AM10:00 AMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE ANDERSON, CHARLES "DOC"
10:30 AME1.026COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL REGULATION
10:30 AME2.012COMMITTEE ON JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES
10:30 AME2.014COMMITTEE ON STATE AFFAIRS
10:30 AME2.026COMMITTEE ON PUBLIC HEALTH
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
02:00 PME2.030COMMITTEE ON TRANSPORTATION
Thursday-5/23/2019
08:00 AM05:00 PME1.026 BOND REVIEW BOARD
08:00 AME2.010COMMITTEE ON URBAN AFFAIRS
08:00 AME2.026COMMITTEE ON PENSIONS, INVESTMENTS & FINANCIAL SERVICES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON CORRECTIONS
08:00 AME2.036COMMITTEE ON AGRICULTURE & LIVESTOCK
10:00 AM11:00 AME1.018REPRESENTATIVE BUCY
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
10:30 AME1.010COMMITTEE ON GENERAL INVESTIGATING
10:30 AME2.028COMMITTEE ON COUNTY AFFAIRS
10:30 AMJHR 140COMMITTEE ON REDISTRICTING
11:00 AM02:00 PMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE KLICK
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
03:00 PM04:00 PME2.020REPRESENTATIVE HINOJOSA, GINA
Friday-5/24/2019
08:00 AM10:00 AME1.022REPRESENTATIVE COLEMAN
09:00 AM10:00 AME2.018REPRESENTATIVE HOWARD
09:00 AM10:00 AME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
10:00 AM11:00 AME2.018REPRESENTATIVE DAVIS, SARAH
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
11:30 AM12:30 PME2.020REPRESENTATIVE OLIVERSON
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE HINOJOSA
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Monday-5/27/2019
07:30 AME1.030COMMITTEE ON APPROPRIATIONS
09:00 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON LOCAL & CONSENT CALENDARS
09:00 AME2.016COMMITTEE ON ELECTIONS
10:00 AME2.014COMMITTEE ON INTERNATIONAL RELATIONS & ECONOMIC DEVELOPMENT
01:30 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE HOWARD
02:00 PME1.026COMMITTEE ON DEFENSE & VETERANS' AFFAIRS
02:00 PME2.010COMMITTEE ON ENERGY RESOURCES
02:00 PME2.012COMMITTEE ON CRIMINAL JURISPRUDENCE
02:00 PME2.026COMMITTEE ON JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE
Tuesday-5/28/2019
08:00 AM10:00 AMMembers Lounge - Extension, E2.1002REPRESENTATIVE BURROWS
08:00 AME2.012COMMITTEE ON LAND & RESOURCE MANAGEMENT
08:00 AME2.014COMMITTEE ON INSURANCE
08:00 AME2.028COMMITTEE ON LICENSING & ADMINISTRATIVE PROCEDURES
08:00 AME2.030COMMITTEE ON HUMAN SERVICES
08:00 AME2.036COMMITTEE ON PUBLIC EDUCATION
10:30 AMAgricultural Museum, 1W.14COMMITTEE ON RESOLUTIONS CALENDARS
10:30 AME2.010COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES
10:30 AME2.016COMMITTEE ON BUSINESS & INDUSTRY
02:00 PME1.014COMMITTEE ON CULTURE, RECREATION & TOURISM
03:00 PM05:00 PME2.026REPRESENTATIVE TURNER, CHRIS
Wednesday-5/29/2019
01:00 PM04:00 PME2.018REPRESENTATIVE DUTTON
Thursday-5/30/2019
10:00 AM11:00 AME2.020REPRESENTATIVE CYRIER
01:00 PM05:00 PMAgricultural Museum, 1W.14REPRESENTATIVE LARSON
02:00 PM03:00 PME2.022REPRESENTATIVE BERNAL
Friday-5/31/2019
10:00 AMNoonE2.028REPRESENTATIVE JOHNSON, JARVIS
11:00 AM01:00 PME1.022REPRESENTATIVE BERNAL
01:00 PM02:30 PME2.020REPRESENTATIVE COLE
01:00 PM05:00 PME2.018REPRESENTATIVE PRICE
Saturday-6/8/2019
09:00 AM11:30 AMHouse Chamber GIRL SCOUTS OF CENTRAL TEXAS

* indicates meeting is to begin upon adjournment